رفتگران قشری فهیم و قانع هستند که خواسته هایشان زیاد نیست و مهم ترین خواسته آن ها، حفظ شأن و منزلتشان در جامعه است.

لباسشان نارنجی است و دلشان آبی، نان بازویشان را می خورند، نان آفتاب خوردن هایشان را و نان کبودی دستانشان را از سردی بی رحم هوا در فصل خوب زمستان، می گویند کار برای مرد حکم جهاد دارد و چه صادق است این عبارت برای چنین مردانی، برای همه مردانی که برای کسب روزی حلال و اعتقاد به آموزه های دینی و عمل به وظایف انسانی و دینی خود، گرد و خاک را به جان خود می خرند تا مبادا دل خاکی خود را اسیر بی رحمی ها کنند.

116

رفتگران، قشر زحمت کش و قابل احترام جامعه اسلامی ما می باشند که هرگز نمی توان زحمات آن ها و خدمتی که به مردم در جهت حفظ نظم شهرها می کنند را نادیده گرفت. اینانند قشر مظلومی که حرف دلشان از نامهربانی هاست، از نادیده گرفتن شأنشان در برابر دیگران، از رفتارها و واکنش های نه چندان مناسب مردمی که به گمان خود می فهمند اما دریغ از ذره ای فهم.

رفتگرانند کسانی که رویای خانه های آنچنانی، وسایل نقلیه گران قیمت، تفریح و سفرهای زیاد را به فراموشی سپرده اند و به آوردن نانی حلال بر سر سفره خانواده خود راضی؛ اما توقع برآورده شدن کوچک ترین توقعشان که همان احترام و رفتار در شأن شان می باشد را دارند.

گفتن این نکته ضرورت دارد که خوشبختانه اکثر مردم ما مردمی هستند نجیب، فهیم و با شعور بالا که نه تنها در برخورد با این قشر از جامعه بلکه در همه مقاطع و عرصه ها بهترین ها بوده و خوش درخشیده اند.

در ادامه پرسش و پاسخ داغ خبرماه با اطهری فر شهردار دولت آباد با موضوع «رفتگران» را می خوانید:

خبرماه: کلمه یا عبارت مناسب برای صدا زدن رفتگران چیست؟
بهترین و مناسب ترین کلمه برای رفتگران «پاکبان» است.
خبرماه: میانگین حقوق ماهیانه رفتگران چقدر است؟ بالاترین مدرک تحصیلی رفتگران دولت آباد چیست؟
میانگین حقوق آن ها 12000000ریال است و تا مقطع دیپلم در این حرفه به فعالیت می پردازند.
خبرماه: آیا در تقویم شهرداری ها، روزی به نام تکریم رفتگران وجود دارد؟
بله، خوشبختانه همه ساله در روز جهانی کارگر از رفتگران زحمت کش شهرداری ها تجلیل می شود.
خبرماه: درخواست اکثر رفتگران از شما چیست؟
این قشر از جامعه، قشری منصف و راضی و فهیم می باشند که در قبال زحمات زیادشان، کم ترین توقع را از مردم و حتی مسئولان دارند. اما آن چه که از حرف دل اکثر آن ها بر می آید؛ احترام شهروندان و حفظ شان و منزلت آن ها، بیشترین توقعشان از مردم می باشد.
خبرماه: میزان زباله یک روز شهر دولت آباد چقدر است؟
حدود 21 تن
خبرماه: اگر دو الی سه روز زباله های کل شهر جمع آوری نشود، فکر می کنید چه مقدار زباله جمع می شود و چه بر سر محیط شهر می آید؟
در این شرایطی مقداری حدود 60 الی 70 تن جمع آوری می شود که مسلما کم ترین میزان ضرر این حجم زباله، ایجاد بوی نا مطبوع و منظر نازیبا است و به سرعت زمینه اپیدمی بیماری های مختلف فراهم می شود.
خبرماه: شهروندان چه کمک هایی می توانند به این قشر از جامعه بکنند؟
شهروندان در هر شهری همین میزان که از ریختن زباله در کوچه و معابر خودداری نمایند و رعایت زمانبندی بیرون گذاشتن زباله را داشته باشند، در کمک به رفتگران و کاهش حجم سنگین کاری آن ها بسیار مؤثر خواهند بود.
خبرماه: تا به حال به بازدید از خانواده یک رفتگر رفته اید؟
بله. بسیار این اتفاق افتاده است، به عنوان مثال به هنگام بازگشت آن ها از سفرهای زیارتی و یا مراسم و جشن ها و همچنین عیادت از کارگران بیمار این اقدام را انجام داده و از نزدیک با شرایط و نوع زندگی آن ها و در ادامه با مشکلات آن ها آشنا شده ایم.
خبرماه: به نظر شما چرا پیراهن رفتگران نارنجی رنگ است؟
چون ساعت کاری این عزیزان معمولا شب و یا صبح زود است که دید رانندگان خودرو حداقل می باشد؛ بنا بر این بایستی از این رنگ استفاده شود که به خوبی دیده شوند.
خبرماه: در آینده چه برنامه ای برای جداسازی انواع زباله ها و بازیافت آن ها دارید؟
برنامه های گوناگونی انجام و پیش بینی شده است که به طور کلی شامل: آموزش و فرهنگ سازی تفکیک از مبدا می باشد.
خبرماه: زباله ها پس از جمع آوری به کجا می روند و با آن ها چه می شود؟
زباله ها پس از جمع آوری به سایت و کارخانه بازیافت شهرستان شاهین شهر و میمه و برخوار منتقل می شوند که در آن جا تفکیک مواد بازیافتی و تبدیل مواد الی به کود و دفن مواد غیر بازیافتی انجام می شود،